Máme co nabídnout aneb Netradiční supertýden

V měsíci březnu se Obchodní akademie Neveklov stala na týden hostitelskou školou pro studenty a pedagogy z Novosibirska. Zájem o tento pobyt byl z ruské strany obrovský, a tak se nedostávalo hostitelských rodin. Díky domovu mládeže, kde byli „přebývající“ studenti i pedagogové ubytováni, se podařilo vzniklý problém rychle a skvěle vyřešit.

Přípravy na příjezd hostů z Ruska probíhaly od září 2018, kdy jsme se vrátili z Novosibirska, třímilionového města, ze školy s patnácti sty studenty. Naše škola naopak působí v maloměstě, navštěvuje ji desetkrát méně žáků. Co tedy nabídnout? Pobyt jsme pojali jako seznámení s českým venkovem – život, tradice a zábava. I počasí nám přálo, a tak jsme mohli pěšky putovat po okolí, které nabízí bezpočet překrásných výhledů do kraje blízkého i vzdáleného. Ve Zderadicích jsme opékali špekáčky, což přineslo některým zúčastněným zážitek dosud nevídaný. Navštívili jsme Centrum sociálních služeb Tloskov, farmu Heroutice, malovali kraslice i pletli pomlázky. Nevěřili byste, jak složitou se může taková pomlázka stát pro člověka, který ji ještě nikdy dříve neviděl, natož aby ji pletl.

Připomínána byla také historie, a to nejen návštěvou Vojenského muzea v Lešanech, ale i prohlídkou výstavy v zasedací místnosti MěÚ a položením květin na hrob dvou sovětských vojáků.

Možná si říkáte, že to bylo trochu málo na týdenní pobyt, ale naše aktivity se pomalu přesouvaly i do míst vzdálenějších – zámek Konopiště, Pivovar Ferdinand v Benešově, Škoda Auto Mladá Boleslav a samozřejmě Praha. Prohlídka matičky se uskutečnila za pomoci našich studentů lyceistů, kteří v anglickém jazyce profesionálně představili nejznámější místa a památky. Cestu jste započali v srdci Prahy, v srdci na Pražského hradu – v Kanceláři prezidenta republiky prohlídkou těchto reprezentativních prostor.

A co samotní studenti a rodiče v hostitelských rodinách? Nikde se neobjevilo slůvko kritiky. Naopak zaznívaly samé klady, jako cenné zkušenosti, skromní, milí, vděční, nadšení …a po společném dni vždy unavení.

Takto pestrý program se mohl uskutečnit díky vstřícnosti firem, institucí, rodičů, studentů, našeho zřizovatele, MěÚ Neveklov, i vedení školy. Všem patří velké díky. Podařilo se navázat spolupráci se školou v kraji hodně vzdáleném, pro nás opředeném téměř legendami. Svým působením, vystupováním a nabídnutým programem jsme nejen překvapili a zaujali, ale také motivovali k další spolupráci. Teď zbývá pouze jediné – probudit zájem o další výměnný pobyt v Novosibirsku mezi našimi studenty.

19Rusove00

Další fotografie z akce